Wednesday, 21 September 2016

maths post

description:for maths we had to build a play box and we had a buget of $ 100 and the suff we had to buy it was 4 by 4 and it cost 3.03 and there where stap nails and the cost 0.03 and there were 1 meter wood sheets so i try go make the box for the first thing i did but then we try to do it again and i got stuck cause i didnt really get it for the next one so i did another one and i did it right and it was year 6 learning so it was really hard for me and i got in the learning pit when i was doing that hard maths and this is what i did

image:






No comments:

Post a Comment